W czasie pandemii COVID-19 niezmiernie ważna stała się pomoc pacjentom onkologicznym i szpitalom, które stały się jednymi z najbardziej potrzebujących wsparcia. Stowarzyszenie Sarcoma uruchomiło zbiórkę funduszy #TarczaDlaOnkologii, aby wesprzeć działalność placówek medycznych i umożliwić pacjentom odbywanie wizyt kontrolnych oraz kontyuowanie terapii w odpowiednim reżimie sanitarnym.

W ramach zbiórki i wpłaty darowizny, udzielający wsparcia mieli możliwość uczestnictwa w grupowym treningu online z ambasadorem Onkobiegu, Michałem Derlickim. Dwa razy w tygodniu uczestnicy mogli połączyć się z trenerem na platformie Zoom, wykonywać prezentowane ćwiczenia oraz zachować dzięki temu dobrą kondycję fizyczną w bezpiecznym dla siebie miejscu. W 8 treningach  akcji ,,Pomagaj i Trenuj’’ wzięło udział 120 osób, a zgubionych kalorii było zapewne o wiele więcej. Niespełna godzinne zajęcia obejmowały zarówno rozgrzewkę, jak i bardziej złożone ćwiczenia na różne partie ciała, bo zachowana regularność i systematyczność aktywności daje najlepsze efekty. Mimo kwarantanny narodowej, umiejętność dopasowania aktywności i zaplanowania zajęć na cały dzień jest ważnym elementem poprawy i zachowania kondycji fizycznej, co daje rodzaj kontroli nad swoją sylwetką i dobrostanem psychicznym.

Łączna suma darowizn wyniosła 4000 zł. Środki zebrane w wyniku treningów online przełożyły się na realną pomoc chorym onkologicznie oraz szpitalom. Pozwoli to na kontynuowanie leczenia, wizyt kontrolnych pacjentów oraz pracy personelu medycznego z odpowiednim zabezpieczeniem sanitarnym, co zmniejszy ryzyko zakażenia koronawirusem.