Uczestnicy 12. Onkobiegu dotarli do mety

8 września, w niedzielę, odbył się „12 Onkobieg Razem po zdrowie! Warszawa 2019”, którego uczestnicy poprzez udział w biegu wyrazili solidarność z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Około 2000 uczestników Onkobiegu pomimo zmiennej pogody łącznie pokonało trasę 26 152 km dookoła Centrum Onkologii - Instytut i Instytutu Hematologii Transfuzjologii - co przełożyło się na kwotę 115 000 zł plus 3000 zł z akcji #Onkobieg. Łączna kwota 118 000 złotych przeznaczona zostanie na wsparcie – podopiecznych Stowarzyszenia SARCOMA i działalność związaną z profilaktyką , diagnostyką i edukacją zdrowotną.


Fot. Stanisław Smutniak

Od godziny 11:00 biegacze, których ze sceny powitał Romuald Wójcik – Dziennikarz Radiowy, mogli odbierać zarezerwowane pakiety. W tym roku po raz pierwszy rejestracja pakietów odbywała się tylko online i cieszyła się dużym zainteresowaniem. „Współtworzymy społeczność odpowiedzialną za własne zdrowie i wrażliwą na pomoc. Mamy jeszcze dużo do zrobienia w obszarze zdrowia publicznego, wiemy że każdy krok ma znaczenie’’. – powiedział podczas przedpołudniowego otwarcia Szymon Bubiłek – Członek Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA.

Wydarzenie współprowadziła Joanna Górska – dziennikarka, która doświadczyła na sobie choroby onkologicznej i w tym roku po raz czwarty uczestniczyła w Onkobiegu, wspierając tym samym innych pacjentów. Około godziny 13:00 wszystkich zebranych powitali organizatorzy, którzy podziękowali uczestnikom za liczne przybycie. „Dziękuję wszystkim za przybycie pomimo zmiennej pogody. Wasza obecność jest symbolem determinacji, walki i troski o zdrowie pacjentów” - powiedział Kamil Dolecki – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA.


Fot. Stanisław Smutniak 

Okazanie solidarności z osobami pozostającymi w czasie terapii onkologicznych i ich rodzinami to fundamentalna wartość Onkobiegu, która niesie za sobą wiele radości i wzruszeń. Uczestnicy mogli realnie wspomóc potrzebujących pacjentów, a z drugiej strony to chwila na zapoznanie się z tematyką profilaktyki i diagnostyki onkologicznej, do czego zachęcali też prowadzący, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu ratuje życie. Warto też upewnić się, czy jesteśmy zdrowi. W ramach „miasteczka Onkobieg-u” biegacze mogli skorzystać z bezpłatnych porad i badań profilaktycznych prowadzonych przez partnerów i organizacje pozarządowe, m.in. pomiar składu ciała, poziom glikemii, badanie znamion skóry oraz szkolenie z samobadania piersi. Dzięki inicjatywie Onkobiegu i partnerom, Stowarzyszenie może zrefundować swoim podopiecznym rehabilitację, leki, protezy lub dojazdy do referencyjnych klinik. Jednym z tegorocznych beneficjentów jest waleczny, młody chłopiec, Jakub. Celem było zebranie środków na protezę i wsparcie w codziennej rehabilitacji.


Fot. Stanisław Smutniak

Ze sportowym akcentem przywitali biegaczy ze sceny: Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec; Burmistrz Dzielnicy Ursynów Robert Kempa; Kierownik Kliniki Oddziału Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości Czerniaków w Centrum Onkologii prof. dr hab. Piotr Rutkowski; Koordynator ds. Administracji w Centrum Onkologii – Instytut Katarzyna Han; Zastępca Dyrektora ds. Nauki w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie prof. dr hab. Przemysław Juszczyński; Kierownik Kliniki Transplantacji Komórek Krwiotwórczych dr Kazimierz Hałaburda - Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie; Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska; Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz Rzecznik Prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Dr Michał Sutkowski.

O mistrzowską rozgrzewkę zadbali sportowcy oraz ambasadorzy Onkobiegu: Jakub Witkowski (Watson) – zawodnik Brazylijskiego Jiu Jitsu, Wicemistrz Świata; Michał Derlicki – Mistrz w Kung Fu Sportowym, aktor filmowy i teatralny.


Fot. Stanisław Smutniak

O godz. 13:30 komendę do długo wyczekiwanego startu dał Jakub, tegoroczny beneficjent. 12 Onkobieg w Warszawie wsparli biegacze z wielu miast w Polsce – obecni byli biegacze z Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Łodzi, Gdańska, Bydgoszczy i wielu innch. Tuż po starcie teren dookoła Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii wypełnił się po brzegi biegaczami w charakterystycznych koszulkach, a pacjenci ze wzruszeniem dopingowali ich z okien. Wszyscy starali się, aby okrążeń było jak najwięcej. Onkobieg to charytatywna impreza sportowa, w której udział może wziąć każdy - rodzice z dziećmi, babcie i dziadkowie z wnuczkami, młodzież, osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, a także najbardziej potrzebujący beneficjenci Onkobiegu. O tło muzyczne zadbały zespoły Medicover Band i Beyond Relief, a na trasie biegu uczestników wspierał brazylijskimi nutkami zespół Sereia de Varsóvia. W ciągu 60 minut trwania biegu, każdy ze startujących mógł przebiec dowolną liczbę okrążeń w dowolny sposób: bieg truchtem, marsz, krok spacerowy, wspomaganie kijkami „nordic walking”. Na każdego czekały na mecie pamiątkowe medale.

Nowością w tegorocznym biegu dla tych, którym nie udało się wziąć udziału w biegu w Warszawie, była akcja #Onkobieg, czyli bieg z dowolnego miejsca na ziemi. Biegacze wrzucali zdjęcie za pomocą serwisów społecznościowych oznaczając #Onkobieg. Promowali w ten sposób aktywność fizyczną oraz wsparli pacjentów.

Fundamentem Onkobiegu jest zespół niezastąpionych wolontariuszy, którzy są pod  opieką Poli Goszczyńskiej ze Stowarzyszenia Sarcoma.