Anna Domańska - Członkini Stowarzyszenia Pomocy Chorym Na Mięsaki "SARCOMA"

Miesiąc grudzień to chyba dla większości z nas czas szczególny pod wieloma względami. Świąteczny i rodzinny klimat, podsumowanie roku, plany na ten nadchodzący. Jak głosi piosenka ,, (…)Wszyscy wszystkim ślą życzenia (…)’’. Najczęściej są to życzenia zdrowia, szczęścia i spędzenia rodzinnych świąt. Co może kryć się pod tymi magicznymi słowami, czy zawsze oznaczają to samo dla składającego życzenia, jak i dla obdarowanego nimi ?

Szczęśliwych….

Każdy człowiek pragnie szczęśliwego życia i można dążyć do jego spełnienia na różne sposoby. Dzieje się to według rozmaitych wzorców i zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Duży wpływ na poziom optymizmu lub pesymizmu ma kierowanie uwagi w odpowiednią stronę oraz interpretacja zdarzeń. Z kolei celebrowanie najdrobniejszych przyjemności i drobiazgów, praktykowanie relaksacji i odprężenia kształtuje dobre samopoczucie, które równoważy małe smutki i tworzy wartościową część naszego życia.

Rodzinnych…

Dzięki dobrym relacjom w rodzinie i wśród przyjaciół stajemy się zdrowsi i mniej podatni na stres. Najlepiej kiedy grono naszych znajomych jest pogodne, odnajdujące nawet w niekorzystnych momentach dobre strony, służy radą i pomocą w każdej sytuacji. W relacjach międzyludzkich liczą się nie tylko emocje i dobre chęci. Przede wszystkim działania i słowa, odzwierciedlające nastawienie do drugiego człowieka. Najlepiej, żeby emocje, słowa i czyny były spójne. Relacje międzyludzkie trzeba pielęgnować niczym rośliny – odpowiednio pielęgnowane rozkwitają, zaś zaniedbywane więdną.

Zdrowych…

Zdrowie jest pojęciem bardzo szerokim, odnosi się nie tylko do medycznego punktu widzenia, ale i integralnego zespolenia całego organizmu. Oznacza to, że składa się na nie wiele czynników. Aktywność fizyczna, dbałość o wypoczynek, profilaktyka zdrowotna - to nie wszystko. Do osiągnięcia pełnego stanu koncentracji, czyli tzw. flow, przyczyniają się też takie czynniki jak : zdrowe rozrywki, posiadanie fascynującego hobby równoważącego stres i wysiłek podejmowany na co dzień w pracy, dobre relacje z ludźmi. Również przekonania na temat świata, samych siebie i innych mają znaczenie w budowaniu zadowolenia z życia.

Zbierając wszystkie czynniki można stwierdzić, że rzeczywiście prawdą jest, że mając zdrowie, mamy wszystko. Dbajmy o naszych bliskich, przyjaciół, o to co wartościowe, na niepowodzenia i trudności poszukujmy przeciwwagi w postaci celebrowania drobiazgów i nawet małych sukcesów, a wtedy pozbędziemy się destrukcyjnych myśli i przekonań. Czerpmy satysfakcję z wyznaczania i osiągania konstruktywnych celów. Wtedy ujrzymy piękno własnego wnętrza oraz otaczającego świata.